line line

Kuyruk Sokumunda Kaşıntı

Kuyruk sokumunda kaşıntı akla ilk kıl dönmesi hastalığını getirir ancak daha çok cilt rahatsızlıkları sebebiyle kaşınma karşımıza çıkar.Kıl dönmesi akıntı yaparak tahriş ve kaşıntıya neden olabilir.

Kuyruk sokumu kaşınmasına sebep olan durumlar;

Cilt erozyonu (sıyrılma);

Aşırı terleme,pantolonun sürtmesi,sert lifle liflenmek gibi tahrişe sebep olan uygulamalar cildin yüzeyinde sıyrılma yaparak kaşıntıya neden olabilir.Bu hastalıkta da kuyruk sokumu bölgesine uyan külot alanında kan olabilir.

kuyruk sokumunda kaşıntı Kuyruk Sokumunda Kaşıntı

Aşırı terleme;

Ter cildi daha dayanıksız hale getirebilir ayrıca terin buharlaşması sonucu içeriğinin yoğunlaşması ciltte tahriş ve kaşıntı yapabilir.

Genel alerjenler;

Pudra kullanımı kaşıntı yapabilir.

Kıl dökücü krem kullanımı;

Bölge kıllarının temizliğinde kullanılan ürünler cildi tahriş edebilir

Uzun oturma;

Havalanmada azalmaya ve ezilmeye sebep olabilir.

Kaykılarak oturma;

Vücudun ağırlığı kalçanın yumuşak alanına verilmelidir,kaykılarak otururken ağırlık sert bölge olan kuyruk sokumuna bineceğinden tahrişlere ve kıl dönmesine sebep olabilir.

Kuyruk sokumu bölgesindeki kaşıntını tedavisi

Bütün hastalıkların tedavisinde olduğu gibi bu hastalığın tedavisine de aynı şekilde sebebi ortadan kaldırma şeklinde yaklaşılmalıdır.

Bölgeyi tahriş eden madde veya uygulamalara son verilir.Pilonidal sinüs (kıl dönmesi) akıntı olsa da olmasa da tedavi ettirilmelidir,sert lif kullanılmamalıdır,sabun veya pudranın alerji yaptığı düşünülüyorsa kullanımdan kaldırılımalıdır.

Bölge sadece duru suyla temizlenmeli ve olabildiğince kuru tutulmalıdır.

Bunların düzeltilmesine rağmen kaşıntı devam ediyorsa bölge kaşıntılarının tedavisine özel üretilen pruzon merhem kullanılmalıdır.Pruzon merhem ilk dozda belirgin rahatlama sağlar ama tedaviye 2-3 gün devam edilmelidir.Şikayetler düzelince ilaç kesilebilir.

blogger Kuyruk Sokumunda Kaşıntıfriendfeed Kuyruk Sokumunda Kaşıntılinkedin Kuyruk Sokumunda Kaşıntıtumblr Kuyruk Sokumunda Kaşıntıdelicious Kuyruk Sokumunda Kaşıntıdiigo Kuyruk Sokumunda Kaşıntıdigg Kuyruk Sokumunda Kaşıntıstumbleupon Kuyruk Sokumunda Kaşıntıjumptags Kuyruk Sokumunda Kaşıntımultiply Kuyruk Sokumunda Kaşıntıbebo Kuyruk Sokumunda Kaşıntıshare 16 16 Kuyruk Sokumunda Kaşıntı
 1. Savaş Pala diyor ki:

  Merhabalar hocam;
  Benim yaklaşık iki senedir, kalça yanaklarını arasında ve makatta deliğinin hemen arkasında kaşıntı var..Aynada gormedigim bir bölge olduğu için elimde kontrol ettiğimde, hafif kabuklanmıs bir yüzey fark ediliyor..Taharet sırasında yanma oluyor, lakin tuvalet esnasında bir problem olmuyor, sert bir şekilde kasımazsam kanama olmuyor, dışarı sarkan bir meme veyahut deri parçasıda yok..Doktora gitmeye çekiniyor ancak cerrahi bir müdahale gerekebilir kuşkusu ile korkuyorum, lütfen yardımcı olun, teşekkür ederim
  admin
  anlattıklarınız anal dermatite benziyor

 2. Hamza şekeroğlu diyor ki:

  Merhaba hocam bende uzun zamandır kuyruk sokumu bölgesinde bir kaşıntı var ama hiç ağrı oluşmadı ama arada bu bölgede şişlik oluşabiliyor. Bu kaşıntı bazen bacaklara kadar inebiliyor ve mantara benzer şekilde kabuk oluşuyor, kaşıdığım zaman o bölgeyi kabuklar dökülüyor. Kıl dönmesinde mantarda olduğu gibi kabuklanma olur mu ? Yani sizce bende kıl dönmesi var mı ?

  Op.Dr.Nizam KURTDERE

  kuyruk sokumunda şişlik kıl dönmesinde olur

 3. iyi gunler benım kuyruk sokumun da 6 yıl dır 2 tane yara var ve devamlı kaşinıyor kamuklaşiyor vede akıntı kan gelıyor yardımcı olursanız teşekurederım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  kıl dönmesidir , mikro sinüsektomi yöntemini araştırıp ameliyat olun

 4. yarun diyor ki:

  merhaba kolay gelsin. Kuyruk sokumunda çok ciddetli kaşınma var kaşınınca şıyor o bölgede çok küçük sivilce gibi birşeyler oluştu önceden yokdu ben bu problemi 3 4senedir çekıyorum doktora gittim önceden ilaç kullandım ama bir yarari olmadı şimdide gidemıyorum artık cesaretimi toplayıp çunku bekarım. Ben çok hassasım ozel bölge konusunda hassas olduğum içinde çok problem yaşıyorum .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesi olabilir muayene olsanız iyi olur

line