Varis tedavisi

Kaşıntı

Kaşıntı, tıp dilinde pruritus olarak ifade edilmektedir. Vücudun tüm her yerinde meydana gelen bir sorundur. Bazen farkedilmeyecek kadar gelip geçici olabilen bu sorun, bazen inatçı bir şekilde kişiyi çıldırtacak düzeyde olabilmektedir. Bazı zamanlar da ise kaşıntı ile beraber kızarıklık ve kabartı da ortaya çıkabilmektedir.

kaşıntı

Bazı cilt hastalıkları, alerjik durumlar, böcek veya benzeri asalak ısırıkları, mantar, bağırsak parazitleri veya hormonal değişimlerden dolayı çeşitli kaşıntılar görülebilmektedir. Bağışıklık sisteminde oluşan anormallikler, böbrek, karaciğer ya da tiroid bezlerinin sebep olduğu hastalıklar da çeşitli kaşıntılara yol açabilir. İsilik ve kurdeşen de sıkça karşılaşılan kaşıntı nedenlerindendir.

İnatçı ve geçmek bilmeyerek çok zor durumlara sokabilen kaşıntıların bitmesi için, sebep olan rahatsızlık bulunmalı ve tedavi edilmelidir. Kaşınan bölgeyi veya vücudu komple soğuk suyla yıkamak, nemlendirmek, kaşındırabilecek tarzda giyinmemek, parfüm içermeyen cilt bakımları kullanmak veya hiç kullanmamak kişilerde büyük olasılıkla rahatlama sağlayabilir.

Alerji

Cilt ile ilgili ortaya çıkan sorunların başlıca sebeplerinden biri alerjik durumlardır. Cildin herhangi bir madde ile temas etmesi durumunda değişik bir reaksiyon göstermesi durumunda ortaya çıkan kaşıntılar alerjik temas egzaması sorunundan dolayı ortaya çıkabilir. Bazı takılar, dikenli bitkiler, iç çamaşırlarında kullanılan boya veya kumaşlar, bulaşık yıkarken veya herhangi bir işi icra ederken kullanılan lastik eldivenler, sabun, şampuan, duş losyonu veya benzeri kozmetik ve kimyasal ürünler kişilerde alerjik durumları tetikleyebilir veya kaşıntı söz konusuysa artmasına sebep olabilir. Böyle bir durumda bağışıklık sistemi alerji oluşumuna sebep olan alerjenlere karşı saldırı başlattığında ise yanma ve kaşıntı söz konusu olabilir.

Cilt Kuruluğu
Döküntü ve benzeri bir anormallik bulunmuyor, yalnızca kaşıntı söz konusu oluyorsa bu muhtemelen kuru cilt sebebiyle ortaya çıkan bir durumdur. Yaşın ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkan kuru cilt gayet normal karşılanır. Fakat kaşıntı söz konusu olduğunda dış koşullar tetikliyor olabilir. Havada nemin düşük olması, uzun zaman klima olan bir ortamda klimaya maruz kalmak, merkezi ısıtma, klorlu su, aşırı banyo yapılması gibi durumlar cilt kuruluğuna ve beraberinde kaşıntıya neden olabilir. Böyle durumlarda cildin kuruluğunu önlemek için nemlendirici kullanmak oldukça iyi gelecektir.

Güneş Işınları
Yakıcı sıcaklarda yalnızca 15 dakika kadar güneş altında kalmak, bağışıklık sisteminin harekete geçmesine sebep olabilir. Güneşe ilk çıkıldığından sonra ki gün içerisinde de belirtileri ortaya çıkabilir. Özellikle göğüs ve kol bölgelerinde küçük ve kırmızı noktalar oluşarak, kaşıntı meydana gelmesine de sebep olabilmektedir. Bu oldukça sıklıkla görülen bir durumdur ve dikkatli olmak gerekmektedir.

Güneşe karşı alerji oluşumunun dışında, güneşten dolayı meydana gelen yanıklar doğrultusunda kızarıklık ve kaşıntı ortaya çıkabilmektedir.

Cilt Hastalıkları ve Enfeksiyonlar
Kepek, mantar, egzama, bit, uyuz, su çiçeği, kurdeşen, sedef hastalığı gibi çok sayıda ki cilt hastalığının en bilindik belirtisi kaşıntıdır. Cilt hastalıkları sebebiyle ortaya çıkan kaşıntı belli bölgeleri etkileyerek, kaşınan alanların kızarması, deri tahrişi, pullanma ve kabartılar görülebilir.

Ortaya çıkan kaşıntılar beraberinde bu gibi anormalliklerde söz konusu oluyorsa mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

soru sor

Kaşıntı için 1 yorum yapılmış


asye akdemir
05 Kasım 2014

merhaba benim tum vucutumda kasintilar var cilt doktoruna hastaneye gittim alerji testi kan alindi hepsi temiz cikti ama kasintilarim devam ediyor simdide dirseklerimde ve dizkapaklarimda daha cok degisik haplar kullandim simdi doktorum iki defa kortizon ignesi vurdu onunda bi faydasini görmedim vajinal bölgemdede basladi vucutumdaki kasintilara bagli olabilirmi bana yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekkurler
Op.Dr.Atilla KAYA
aynı sebeple olablir

hair pharma
Kaşıntı Tedavisi
Kategoriler
Kaşıntı Video

Son Yorumlar