Apış Arası Kaşıntısı Neden Olur ?

bir çok noktada meydana gelen kaşıntıların en sıkıntı yarattığı bölgelerden biri de apış arasıdır. Bu bölgede meydana gelen kaşıntılar herhangi bir cilt veya cilt altında mevcut olan bir hastalıktan kaynaklanabilmektedir. Hijyenin tam olarak dikkat edilmediği bölgelerde bakteriler de kaşınmalara yol açabilmektedir. Ayak, ayak parmakları, makat ve apış arası gibi bölgelerde ki kaşıntılar çoğunlukla ıslak kaldığından veya terlediğinden dolayı olmaktadır. Nemli kalan bölgede mantarlar oluşmakta ve böyle bölgeleri oldukça sevdiklerinden üreme gösterebilmektedirler. Bunun dışında kullanılan iç giyimin üretilmiş olduğu kumaş ya da bu giyimlerin temizliği için kullanılmakta olan deterjanların içerisinde barındırdığı kimyasal maddeler olabilmektedir.

apis-arasinda-kasinti

Apış arası kaşıntısı sebepleri

Bu bölgede meydana gelen kaşıntıların sebeplerini sıralayacak olursak

– Herhangi bir cilt ya da cilt altı hastalığı
– Yetersiz temizlikten dolayı meydana gelen bakteriler
– Apış arasının terli ya da herhangi bir sebepten dolayı nemli kalması
– Tercih edilen iç giyimin yapıldığı kumaşın türü
– İç çamaşır veya diğer kıyafetlerin yıkanmasında kullanılan deterjanların içerisinde bulunan kimyasal maddeler
– Acı, turşu ya da baharatlı yiyeceklerin fazla tüketilmesi
– Mantar rahatsızlığı

Son derece rahatsızlık veren bir durumdur. Kol, bacak ya da sırt el bölgeleri kaşınmaya maruz kaldığında her ortamda kolay ve rahatlıkla kaşınabildiğinden çok fazla sorun olmamaktadır. Fakat apiş arası için maalesef bu çok sıkıntı yaratan bir durumdur. Çünkü bu bölgede meydana gelen kaşınmalar maalesef apaçık bir şekilde kaşınamadığından kişide şiddetli derecede rahatsızlık oluşumuna yol açmaktadır.

Kaşıntının tedavisi için ilk olarak bu rahatsızlığa yol açan sebep bulunmalıdır. Eğer temizliğe ve hijyene yeterli derecede önem veriliyor, çok baharatlı ya da acı gıdalar tüketilmiyor ve apiş arasının nemli kalması söz konusuysa ilk olarak bu alışkanlıklar sonlandırılmalı hala devam ediyorsa bir dermatologa başvurulması gerekmektedir.

Ayrıca tüm vücutta meydana gelebilen herhangi bir kaşıntı için Pruzon Krem kullanımı tavsiye edilmektedir.

Kaşıntı Nedenleri © 2017