Genital Kaşınmaların Tedavisi

Bir önceki konumuzda Genital kaşınma problemine dair detayları görmüştük. Tekrar özetlemek gerekirse daha çok bayanlarda görüldüğü ve genital bölge sorunu olduğu üzerinde durmuştuk. Peki bayanların sıkıntı veren bu sorununa karşı nasıl bir tedavi yöntemi uygulanmalı ve nelere dikkat edilmelidir. İşte bayanların bilmesi gereken Genital kaşınma tedavisi bilgileri aşağıdadır.

Genital Kaşınmanın Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Vajinal kaşınmanın tedavisinde öncelikle branş uzman tarafından teşhis konulup ona göre tedavi planlanmalıdır.Kaşınmanın sebebi olabilecek şu önlemler iyileşmeyi sağlayabileceği gibi tedavi sonrası tekrar ihtimalini de azaltabilir.
-Genital bölge sık yıkanmamalı ve temizliğinde sabun ve normal şampuan gibi kimyasallar kullanılır bunlarda rahatsız ediyorsa duru suyla yıkanmalıdır.
-Bölge nemini en aza indirmek için yıkandıktan sonra kurulanmalı ve kuru tutulur.
-Kimyasal madde içeren esanslı, parfümlü tuvalet malzemeleri ve ıslak mendil kullanılmaz.
-İç yüzeyi pamuk pet tercih edilir.
-Cinsel ilişki sonrası suyla vulva temizliği yapılıp kurulanılır.
-Cinsel partnerde kaşıntı varsa onunda tedavisi birlikte yapılır.
-İç çamaşırlar hassas ciltler için önerilen deterjanlarla yıkanmalı ve iyi durulanır.
-Pamuklu ve keten iç çamaşırlar tercih edilir.
-Dar olmaya rahat ve bol iç çamaşır giyilir.
-Tüy dökücü kremler cildi tahriş edebildiğinden olabildiğince seyrek kullanılır yada kalıcı epilasyon yaptırılır.
Genellikle önemli bir sorun olmasa da vajinal kaşıntıya sebep olabilecek mantar,trikomonas,vulvit,kıl kurdu,cilt kanserleri,atopik dermatit, seboreik dermatit, kontakt dermatit , sedef hastalığı, lichen hastalığı,herpes (uçuk) ve sedef hastalığı olmadığından emin olunmalıdır.
Bunların tedavisine başlarken kaşıntıyı kısa sürede düzeltmek için anüs ve genital bölge kaşıntılarının tedaivisi için geliştirilen pruzon merhem veya kortizonlu merhemler kullanılabilir.

 

 

Kaynak: Genital Kaşıntı Tedavisi

1 Yorum Var

Doktora Soru Sor
  1. burcu

    Merhaba,5.5 yaşında bir kızım var.2 sene önce genital bölgede kaşıntı başladı.Defalarca doktora gittik.Mantar,enfeksiyon,cilt kuruluğu,psikolojik gibi çeşitli sonuçlar söylendi.Doktorların verdiği ilaçlar çözüm olmadı.Bu 2 yıllık sürede 3-4 ay geçti.tekrar başladı.sonra tekrar 3-4 geçti.şimdi yine başladı.geceleri uykudan uyanıyor kaşımak için .Prozonda kullandım,geçmedi.Yardımcı olurmusunuz .Lütfen..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kaşıntı Nedenleri © 2017

yeni