Karın Bölgesinde Kaşıntı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kaşıntı belli bir bölgeye yönelik olmayan sıkıntılardandır. Neredeyse doğada ki tüm canlılar çeşitli nedenlerden dolayı kaşıntılara maruz kalabilir ve kaşınma ihtiyacı duyabilirler. Hayvanlar genelde üzerilerinde bulunmakta olan parazitler yüzünden kaşınma ihtiyacı duyarlar. İnsanlarda da kaşınmalara parazitler sebep olabildiği gibi, vücudun belli yerlerine gelen kıl, tüy ya da benzer yabancı maddeler kaşıntı yapabilmektedir. Fakat bu sorun herhangi bir hastalığın belirtisi veya meydana getirdiği şikayette olabilir.

karin-bolgesinde-kasinti

Kaşıntıya maruz kalan bölgelerden biri de karın bölgesidir. Karın bölgesinde meydana gelen bu sorun stres ya da iç organlarda meydana gelen bir rahatsızlıktan dolayı olabilmektedir. Kısa süreli ve gelip geçici olan kaşıntılar stres veya alerjen sebeplerden neydana gelebilmektedir. Stres kaşıntı dışında bir çok rahatsızlık için de etken bir sebep olabilmektedir. Dolayısıyla insanların sağlıkları için çok stresli ortamlardan uzak durmaları gerekmektedir. Ayrıca tüketilen bazı sıvı ya da katı gıdalar da kaşıntıya neden olabilir. Dolayısıyla alerji ihtimali olabileceğinden bir test yaptırılabilir.

Karın bölgesinde ortaya çıkan bu sorunun başka bir sebebi de tercih edilen kıyafetler olabilmektedir. Mesela atlet giyilmeden sadece yünlü ya da benzeri bir kazak ya da farklı bir kıyafet giyildiğinde kaşıntı oluşmasına neden olabilmektedir. Gebelerde karın bölgesinde meydana gelen kaşıntılar oldukça doğaldır, çünkü bebek anne karnında büyüme gösterdikçe annenin karın kasları gerilmekte olup, bu da kaşınmalara neden olabilmektedir.

Kaşıntı Nedenleri © 2017