Koltuk Altı Kaşınması

Vücudun en yağlı bölgelerinden biri olan koltuk altı, kafa hariç kıl yoğunluğunun en fazla olduğu yerlerdendir. Yapısı gereği ter salgısı da diğer bölgelerden çok farklıdır. Koltuk altı ter salgısı diğer vücut alanlarından farklı olarak yağ ve özellikle protein açısından zengindir. Protein içermesi sebebiyle ter kokusunun en belirgin olduğu yerdir.

Koltuk altı kaşıntısı sık görülen bir şikayet olmayıp,  ama bazen bezdirici olabilmektedir. Tıraş sonrası hafif kaşınma olabilir ve geçicidir, ter de kaşınma sebebi olabilsede bezdirici düzeyde değildir. Kaşınma varsa o zaman hastalık olabileceği akla gelmelidir.

Koltuk altındaki kaşıntı hissi çok abartılıysa şunlar akla gelir

  • Seboreik dermatit (yağlı egzama)
  • Kıllı olan her bölgede görülebilir, kızarıklık, ıslaklık hissi eşlik edebilir.
  • Alerji
Yağlı Egzama

Yağlı Egzama

Seboreik Dermatit

Seboreik Dermatit

Koltuk Altı Kaşınması

Kaşınma Hali

Yenilen herhangi bir gıda yada kullanılan parfüm, temizlik ürünü, koku engelleyici gibi maddelere karşı olabilir. Koltuk altında yağlı egzamadan farkı kronik bir hastalık olmamasıdır yani sebep ortadan kaldırılınca düzelir.

Koltuk altında kıl dönmesi
Dönme dense de aslında bu bölgede kıl dönmesi değil batık olur, çıban gibi büyür patlar ve düzelir, kıl dibi iltihabı gibi tedavi edilir.

Aşırı terleme
Sürekli nemli kalması cildi zarif hale getirebilir.

Tahriş
Kişisel temizlik veya benzeri ürünler tahriş edebilir.

Koltuk altı kaşıntısı tedavi
Yağlı egzama varsa uygulamalarla düzelmez ilaç kullanmak gerekir, bu konuda en etkili ilaç pruzon merhem kullanılabilir, sürüldükten 3-5 saat sonra kaşıntıyı geçirir. 2-3 gün kullanmak yeterli olabilir.

Tahriş için tahriş eden ürün kullanılmamalı, aşırı terleme botox enjeksiyonu yada ameliyatla önlenmeli, kıl dibi iltihabı için cipro yada benzeri antibiotik kullanılmalıdır.

Alerjik kaşıntılar için pruzon merhem veya benzeri kullanılabilir.

Kaşıntı Nedenleri © 2017