Makat ve Vajina Kaşıntısı Neden Olur?

Makat ve vajina bölgesindeki kaşıntılar fiziki olduğu kadar pskilojik etki de yapar. Koltuk altınız kaşındığında kaşır geçersiniz ama makat veya vajen de olduğunda yada bunlardan sadece birinde bile olsa ulu orta kaşıyamayacağınız için sıkıntıya girersiniz.

makat-ve-vajina-kasintisi

Genellikle cinsel organ mantarı ve trikomonas dışındakileri olmak üzere iki durum dışında aynı nedenlerle olur va yaklaşık aynı şekilde takip ve tedavi edilir.

Makat ve Vajinada Kaşıntı Neden Olur
– Antibiotiklerle floranın bozulması; daha çokvajinada olur
– Dermatit (mayasıl); en sık sebep gıdalardır ve daha çok anüste görülür
– Mantar; anüste yok diyecek kadar az rastlanır
– Kondilom (siğil); Her iki alanda da görülür, birlikte görülmesi oldukça sıktır.
– Sabunla aşırı temizleme; Anüs kaşınmalarının en sık sebebidir ancak ön tarafta da yapabilir.
– Sentetik iç çamaşırı giymek; Sık sebep değildir, kişinin sentetik materyallere karşı olan alerji veya hassasiyetinden kaynaklanır.
– Dar kıyafet; dar pantolon veya iç çamaşırları bölge havalanmasını engelleyerek özellikle sıcak mevsimlerde gün boyu sürebilen neme sebep olabilir.
– İlaç veya ürün kullanımı; kortizonlu merhemler cildi incelterek dayanma gücübü azaltabilir, kayganlaştırıcı gibi ürünlere karşı alerji olabilir.
– Yetersiz temizlik; Dışkı kalıntısı deride tahribat yapar, deri dışkı içinde bulunan safra asştlerine karşı dayanıksızdır.
– Psikolojik; bazen kişide kaşıntı takıntısı gelişir, muayenede hiçbir sebep bulunamazken hasta ısrarla şikayet etmeye devam eder. bu durumda rahatlatıcı ilaçlar verilebilir.

Makat ve vajinada Kaşıntı Tedavisi
Bütün hastalıkların tedavisinde olduğu gibi öncelikle sebep bulunulmaya ve ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Sebep ortadan kaldırılırsa sorun kendiliğinden düzelecektir. Uğraşılara rağmen kaşıntı bir türlü geçmiyorsa bu sebebin hala bulunamadığını gösterir, bu durumda uygun ilaçlarla tedavi edilmelidir. Bu bölgede yani cinsel organ ile anüs ve ikisinin arası (perine) alanlarında görülen kaşınmalarda sıkça kortizon kullanılmakta ve kortizonun yan etkileri yaşanabilmektedir. Yukarda önerilen pruzon merhem bitkisel kortizon içermektedir ve kortizonlar gibi yan etki yapmaz. Bitkisel kortizon yanı sıra koruyucu bariyer oluşturma etkisi de vardır.

Kaşıntı Cinsel İsteksizlik Yapar mı?
Aslında direk ilişki yok yani cinsel istekte azalma yapması beklenmez ancak özellikle kadını psikolojik olarak etkilediği için isteksizliğe neden olabilir. Kaşıntı tedavisiyle her şey düzelir.

Kaşıntı Nedenleri © 2017