Makat ve civarının Kaşınması

Bu rahatsızlık günümüzde hemen hemen tüm insanların sıklıkla yaşadığı problemler arasında yer almaktadır.Sıkıntıyı tetikleyen bir çok faktör bulunmakta olup Uzmanlarımızın hazırlamış olduğu Makatta Kaşınması konusu ile konuyu detaylı ele alarak problemin kaynağını öğrenme fırsatı bulacaksınız. Makatta kaşıntı problemine karşı alınacak korunma önlemleri ve tedavisine yönelik detaylarıda yine sizler için  hazırlanan yazımızdan öğreneceksiniz.

Makattaki Kaşınmanın Sebepleri

Makat kaşıntısı nedenleri olarak bir çok şey sayılabilir ama genellikle kesin sebep net bir şekilde ortaya konamaz.hasta bu sebepleri zamanla tesbit etmeye çalışır ve hayatından çıkarır. Rahatsızlığın sebebinin tahlille kesinleştirildiği iki durum vardır biri makat çatlağı diğeri dışkı parazitleridir bunlarında en sık görüleni kıl kurdudur.

Ülkemizde temiz su kullanımı arttığı ve hijyen kuralları daha yaygın bir şekilde uygulandığı için kıl kurdu hastalığı giderek daha az görülmektedir. Oluşma sebepleri arasında en az görülen sebep kıl kurdu denilebilir

Makatta Kaşıntı

Makatta Kaşıntı Problemi belirtileri Nelerdir

En önemli bulgu kaşıntıdır ve genellikle gece daha çok rahatsız edebilmektedir.Gündüz kaşıntı olması özellikle sosyal yaşamda kişiye ciddi sıkıntı verebilir.Gece odasında rahatça kaşıyabilirken gündüz iş başında (öğretmenin derste kaşıyamaması gibi) kaşımak mümkün olmaz ve kişi kısır döngüye girer.Kaşıntının yanı sıra kişi şu bulguların biri veya daha fazlasını fark eder.Bu bulgular şunlar olabilir.

Makatta Kaşıntı ve Beslenme Faktörü

Makata kaşıntı yapabilen sebeplerden bir gurubuda gıdalardır.Bu gıdalar tüketen herkeste kaşıntıya sebep olmaz önemli olan kişisel hassasiyettir. Gıdaların direk etkisi yanında alerji benzeri reaksiyonda soruna sebep olabilmektedir.
Makat kaşıntısı olan kişi bölgesel olarak uygulanan merhem ve kremlere ek olarak kaşıntı sebebi olabilecek bu gıdaları diyetinden çıkarmalı ve zamanla yeniden yemelidir. Yediği gıdalardan kaşıntı sebebi olduğunu tesbit ettiği gıdayı diyetinden çıkarmalı ve bir daha tüketmemelidir.

Makatta Kaşıntı hakkında daha detaylı bilgiler, bulgular ve klinik çalışmalrın yer aldığı bilimsel kaynaklardan oluşan http://www.makattakasinti.com web sitesini mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Kaynak: Makatta Kaşıntı

 

 

 

1 Yorum Var

Doktora Soru Sor
  1. Ayten

    Hocam,merhabalar. Geceleri artmak ûzere gündüzleri de muazzam makat kaşıntılarım oluyor. Parazite rastlamadım. Strese bağlı olma olasılığı nedir?
    Op.Dr.Adil ALTINSOY
    geceleri artan kaşıntı kıl kurdunu düşündürür.dışkı tahlili yaptırın.eğer yoksa anal dermatit olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kaşıntı Nedenleri © 2017

yeni