Makatta Kaşınma nasıl geçer

Makat problemleri ve tedavisi konusunda uzmanlarımız size geniş çaplı destek vermeye devam ediyor. Makattaki bu sorunun tedavi ve korunma konusunda bilgileri bulacağınız bu konuda ayrıca doktorumuz aşağıdaki soru cevap alanından soracağınız sorularınızı yanıtlıyor. Ciddi bir sorun olan makat problemleri için mutlaka Makatta kaşınma varsa tedavi olunmalıdır. Oldukça basit olan Makatta kaşıntı tedavi konusunda detaylar ve yöntemleri için yazımızı mutlaka baştan sona okumalısınız.

Makat kaşınmaları tedavisi nasıl olmalıdır?

Diğer makat hastalıkları gibi sebebin ortadan kaldırılması veya tedavi edilmesiyle geçer. Muayeneyle tesbit edilen makat çatlağı varsa veya dışkı tahlili ile kıl kurdu teşhisi konduysa bunlar tedavi edilmelidir.Bu iki hastalık gibi net sebep ortaya konamıyorsa sebep olabilecek şu durumlar  tesbit edilip önlenmelidir.
Anüs ve civarı aşırı derecede temizlenmemelidir,aşırı temizlik bu bölgenin koruma faktörlerinide yok edeceğinden kaşıntıya sebep olabilmektedir. Makat kaşıntı sebepleri arasında en sık görülen bu aşırı hijyendir.Bölge sadece duru su ile yıkanmalıdır,banyoda ve tuvalette sabun,şampuan ve duş jeli gibi kimyasallar makat bölgesinin temizliğinde kullanılmamalıdır.

Hatta saçlar şampuanlandıktan sonra durularken baş öne eğerek durulanmalı bu şekilde kalçaların arasına şampuan köpüğü gitmesine engel olunmalıdır.
Anal kaşıntının en sık görülen 2. Sebebi bölgenin nemidir.Fazla nem hastalığın oluşmasına,iyişemenin gecikmesine ve iyileştikten sonra tekrarına sebep olabilmektedir.Tuvalet ve banyo sonrası makat bölgesi net bir şekilde kurutulmalı ve kruttuktan sonra iç çamaşır giyilmelidir.

Üçüncü sıklıkta gıdalar gelmektedir.Anüs kaşıntısı yapabilen turşu, patlıcan,domates ve bazı baharatlar tesbit edilmeli ve kaşıntı yapan ,kaşıntıyı azdıran yada iyileştikten sonra tekrar ortaya çıkmasına sebep olan gıdalar diyetten çıkarılmalıdır.

Kimyasal madde içeren ıslak mendiller bölgede allerji benzeri reaksiyone sebep olarak kaşıntı ve dermatit yapabilir bu sebeple bu tür temizlik ürünleri kullanılmamalıdır.

Dış hemoroidler havalanmayı azaltarak ve sürtünme sonucu kaşıntıya sebep olabilmektedir,Bu şekilde dış memeler varsa onlar ameliyat ettirilmelidir.
Dar pantolon ve elastiki iç çamaşırlar kalçaların arasının havalanmasını azaltacağı için nem ve terden geriye kalan kimyasallar sebebiyle kaşıntıya sebep olur.Dar iç çamaşırı,etek ve pantolon giyilmemeli ve rahat kıyafetler tercih edilmelidir.

Bazı kişilerde sentetik kıyafetlere karşı allerji benzeri reaksiyon olabilmektedir bu sebeple kaşınma sorunu olan  kişiler pamuk veya penye giymelidir.

Kadın bağılarının iç yüzeyi sentetik olduğunda kaşıntı yapabilir pamuk iç yüzeyli kadın bağı kullanılmalıdır.

Aşırı kilo bölgenin hvalanmasını engelleyebileceğinden fazla kilolardan kurtulmak gerekir.

Taharetlenirken dışkı kalıntısı bırakılmamalıdır çünkü dışkı cildi tahriş ederek kaşıntıya neden olabilir.

Cilt hassaslaştığı için sert sürtünmeden korunmalıdır,tuvalet kağıdı aşırı sert sürülmemeli okşar gibi silinmelidir.

Kaliteli tuvalet kağıdıkullanılmalıdır çünkü toplama kağıttan üretilen ucuz tuvalet kağıtlarında kimyasallar olabilir.

Anal ilişki kaşıntı yapmaz ancak kayganlaştırmak için kullanılan maddeler kaşıntı yapabilir.

Makat kaşıntısı tedavi edildikten sonra bu sebeplerden tesbit edilen varsa tekrarından kaçınılmalıdır yoksa kaşıntı yeniden başlayabilir.

Kaşıntı bunların düzeltilmesiyle gerileyebilir ancak kalıcı ve kısa sürede tedavi için makat kaşıntısı tedavisine yönelik üretilen pruzon merhem veya benzeri bir merhem kullanılabilir.

Kaşıntı Nedenleri © 2017

yeni