Parmak Arası Kaşıntı

Parmak arası kaşıntıları, herhangi bir alerjene dayalı ya da sıkça mantar şikayetiyle meydana gelmektedir. Ayak parmaklarının maruz kaldığı bu kaşıntılar, el parmaklarında da oluşabilir. Özellikle ayak parmaklarının arasında bulunan cilt, çok hassas ve oluşabilecek enfeksiyonlara her an eğilimdir. Terleyen ayakların kaşıntıya maruz kalabileceği gibi, sürekli olarak açık ayakkabı ile veya çıplak ayakla dolaşmakta bu şikayeti yaratabilir. Enfeksiyon sebebiyle cilt sorunu yaşayan insanların parmaklarının arasında kaşıntı oluşma olasılığı çok daha fazladır.

ayak-parmaklarinda-kasinti

Az önce de belirttiğimiz üzere parmak arası kaşıntı şikayetlerinin en yaygın sebebi mantardır. Parmak arasında ki ciltte kızarıklık, kuruluk, pullanma gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sorunun tedavisi bazı krem ya da ilaçlarla mümkün olabilmektedir. Ancak ayak mantarının tamamen iyileşmesi ve tekrar nüksetmemesi için yapılması gereken bazı faktörler mevcuttur. Pamuklu çorap ve sıkmayan ayakkabıların tercih edilmesinin yanı sıra eve gelindiğinde ayakların dikkatlice yıkanması gerekmektedir. Mantar rahatsızlığının boyutu ve yaygınlığına göre uygulanacak tedavi de değişiklik gösterebilmektedir.

Ayak Parmak Arasında Meydana Gelen Kaşıntının Nedenleri

Alerji: Kimyasal madde içeren deterjanlarla yıkanan çoraplar, parfüm kullanımı veya toz ve kir gibi sebepler kaşıntı oluşumuna yol açmaktadır.

Mantar Cilt rahatsızlıklarından biri olan mantar el ya da ayak parmaklarının arasında kaşınmalara yol açabilen bir problemdir. Çoğunlukla ayakta meydana gelen mantar, el parmaklarında da oluşum gösterebilir.

Sedef hastalığı: Toplumda çok sık görülen fakat bulaşıcı olmayan cilt hastalıklarından biri olan sedef hastalığının belirtileri kaşıntı ve kızarıklıklardır. Yaşanan stres ya da enfeksiyonlardan dolayı şiddeti de değişebilir.

Uyuz: Uyuz vücudun tüm her bölgesini olumsuz yönde etkileyen bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Uyuz olan kişinin cildinde kırmızı renkte kabartı ve döküntüler oluştuğu gibi şiddetli şekilde kaşıntılara da maruz kalmaktadır.

El parmaklarının arasında gözlemlenen kaşıntılar genellikle egzama, mantar, böcek sokması gibi durumlardan dolayı meydana gelmektedir. Bu tür durumlar kaşıntının yanı sıra kızarıklıklarda oluşmaktadır. Meydana gelen kaşıntının azalması için merhem ve antibiyotikler kullanılabilir. İlerleme gösteren vakalar için ağız yoluyla alınan ilaçlar kullanılabilir.

Herhangi bir tedavi uygulanması ya da önlem alınması için sorunun neden kaynaklandığını bilmek gerekmektedir. Bu sebeple ilk olarak bir cildiye (dermatoloji) bölümüne başvurulması gerekmektedir. Sonrasında uzman tavsiyesinde kesinlikle ihmal edilmemesi gereken tedbirler alınmalıdır.

Alınacak önlemler;

Dışarıdan eve gelindiğinde ayakların dikkatli bir şekilde yıkanması
Terleyen ve ıslanan ayakların kurutulması ve çorabın değiştirilmesi
Duş sonrasında ayakların özenle kurutulması
Pamuklu çorapların tercih edilmesi gerekmektedir.

Kaşıntı Nedenleri © 2017