Pişik

Daha çok bebeklerde sıkça meydana gelsede tüm insanlarda görülme riski her zaman vardır. Yaz aylarında özellikle daha sık rastlanan pişik problemine davetiye çıkaran vakaları ve bireylerin korunma tedbiri olarak alınacak önlemleri aktaracağız. Yetişkinlerde görülen  genellikle kalçaların arasında ve anüse yakın bölgelerde olur, daha seyrek olarak kasıklarda, koltuk altında ve kuyruk sokumunda da görülebilir.

Pişik Nedenleri

-Makat bölgesinin aşırı temizliği;

-Makat bölgesinin ıslaklığı;

-Kimyasal içeren mendil kullanımı;

-Turşu,patlıcan,domates,acı ve diğer baharatlar kişide bölgesel hassasiyete neden olabilir.

-Dış basur

-Dar kıyafet

-Sentetik iç çamaşırlar

-Kadın bağı

-Aşırı kilo

-Yetersiz temizlik;Dışkılama sonrası yeterli temizlik yapılmazsa dışkı içindeki safra asitleri cildi yakarak tahriş eder.

-Kalitesiz tuvalet kağıdı kullanımı.

-Bölgenin nemli bırakılması

Pişik

Çocukta neden pişik olur ?

Çocuklarda görülen pişiğin sebepleri ve tedavisi daha farklıdır.Genellikle idrar veya dışkının uzun süre bölgede kalmasıyla oluşur yada yaz aylarında aşırı terlemeden kaynaklanır.Fazla kilo ve deterjanlı ıslak mendil kullanımıda pişik sebepleri arasında sayılabilir.

Tedavide bir çok ürün kullanılabilir,pruzon merhem farklı bir içeriğe sahiptir bitkisel kortizonlarla hızlı bir iyileşme sağlarken oluşturduğu tabaka sayesinde dışkı ve idrarın yakıcı etkisinden cildi korur ve pişiğin yeniden olması ihtimalini azaltır

 

 

 

Kaynak: Pişik

Kaşıntı Nedenleri © 2017